П.С. Те сакам – Сесилија Ахерн

За книга на месец јуни ја одбравме „П.С. Те сакам“ од Сесилија Ахерн. Прекрасен роман кој ќе ве натера и да се смеете и да плачете истовремено. Постои и филм адаптиран на книгата, но романот е далеку подобар од филмот. Наша топла препорака доколку не сте ја прочитале.

Advertisements

„Малиот принц“ – Антоан де Сент-Егзипери

За месец октомври ја издвојуваме книгата „Малиот принц“ од Антоан де Сент-Егизпери. „Малиот принц“ е најпознатиот роман на Антоан де Сент Егзипери, објавен во 1943-та година. Првично била замислена како книга за деца, оваа филозофско-лирска сказна е идеална за сите возрасти (и секој возрасен треба да ја има прочитано). Со длабоки прашања за животот, ќе … Продолжи со читање „Малиот принц“ – Антоан де Сент-Егзипери

Ејми ја нема (Gone girl) – Џилијан Флин

За месец мај ја издвојуваме „Ејми ја нема“ од Џилијан Флин. Доколку сте расположени за возбудлив и крајно непредвидлив психолошки трилер, оваа книга е вистинското прибежиште и бегство од реалноста, секако доколку ја немате прочитано. Но, доколку сте ја прочитале сигурна сум дека ќе посакате да го направите тоа повторно. Јас ја читав во 2014 … Продолжи со читање Ејми ја нема (Gone girl) – Џилијан Флин

Рингишпил – Јелена Бачиќ Алимпиќ (рецензија)

Ви ја претставувам книгата што ја прочитав пред некои три години и со гордост потврдувам дека оваа е една од неколкуте книги кои ме натерале да леам солзи на секоја страница. (Нема ништо чудно во тоа да си плачеш додека читаш книга или гледаш филм). Доколку сте ја читале веќе ви е јасно дека рецензијата … Продолжи со читање Рингишпил – Јелена Бачиќ Алимпиќ (рецензија)

Последниот чај – Винка Саздова (рецензија)

Спакувај се и замини! Каде? Што е можно подалеку. Зошто? За да дознаеш. Што? Не прашувај. Одважи се и тргни! Можеш ли!? Ако може жената од Последниот чај можеш и ти. Препушти ѝ се да те одведе до Тара, Елена, Савита, Џиду, Тарун, Самир... до самиот тебе. Последниот чај ги отвора нашите сопствени приказни. Нѐ … Продолжи со читање Последниот чај – Винка Саздова (рецензија)

На работ од времето – Моника Трајковска (рецензија)

Првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“ е мошне возбудлив и необичен, и несекојдневен роман кој дефинитивно ќе ви го задржи вниманието од првата до последната страница, и ќе посакате да го прочитате следниот дел за побрзо да дознаете што ќе се случува понатаму со главниот лик: Вероника. Новиот почеток односно совршениот свет од иднината … Продолжи со читање На работ од времето – Моника Трајковска (рецензија)

„Норвешка шума“ – Харуки Мураками

Кога ќе ја чуе песната на Битлси (патем насловот на книгата е и името на песната), Тору Ватанабе се сеќава на својата прва љубов, Наоко, девојката на неговиот најдобар пријател Кизуки. Истиот миг во мислите се враќа во минатото, кога пред речиси дваесет години ги минувал студентските денови во Токио, загубен во свет на тегобни … Продолжи со читање „Норвешка шума“ – Харуки Мураками

ОВИЕ КНИГИ ЌЕ ВЕ НАПРАВАТ ПОДОБРА ЛИЧНОСТ ВО 2017 ГОДИНА

Во случај да ви се потребни книги за да станете подобра личност, еве што препорачуваат Индепендент. Прочитајте во продолжение:  2016 беше прилично луда година. Променлива политичка сцена, висока смртност, загрижувачки климатски трендови и што уште не се демначите од кои единствено бегство би биле страниците на некоја добра книга. Во продолжение ви споделуваме наслови што … Продолжи со читање ОВИЕ КНИГИ ЌЕ ВЕ НАПРАВАТ ПОДОБРА ЛИЧНОСТ ВО 2017 ГОДИНА

Записите за Џозефина (91)

  Перото со кое го пишуваше својот роман цврсто го држеше и не го пушташе, перото со кое го пишуваше својот роман беше највредното нешто што го поседуваше. Во романот самата беше главен јунак, ама и други имаа главни улоги, но никогаш не дозволи таа да биде споредена улога. Улогите секогаш ја предизвикуваа, ја тераа … Продолжи со читање Записите за Џозефина (91)