Среќен „Book Lovers“ ден!

На денешен ден (9 Август) се прославува интернационалниот ден на љубителите на книгата. Во таа чест седнав да ја напишам статијава која го чекаше моментот да биде конечно објавена. Додека го пишувам ова се потсетувам на почетоците на моето блогирање кога не ни знаев всушност дека постои и ваков ден. За најубавите работи си постои … Продолжи со читање Среќен „Book Lovers“ ден!

Advertisements

П.С. Те сакам – Сесилија Ахерн

За книга на месец јуни ја одбравме „П.С. Те сакам“ од Сесилија Ахерн. Прекрасен роман кој ќе ве натера и да се смеете и да плачете истовремено. Постои и филм адаптиран на книгата, но романот е далеку подобар од филмот. Наша топла препорака доколку не сте ја прочитале.

Ловец на души – Донато Каризи

Книга што го одбележа месец Мај е „Ловец на души“ од Донато Каризи. “Постои место каде што светот на светлината го среќава светот на темнината. Таму се случува сè, во земјата на сенките, каде што сè е непостојано, конфузно, несигурно.” (Маркус никогаш не разговарал со никого, немал пријатели, но знае многу нешта што не би … Продолжи со читање Ловец на души – Донато Каризи

Евгенија Гранде – Оноре де Балзак

Евгенија Гранде   илустрација од изданието во 1897 Автор Оноре де Балзак Наслов на оригиналота Земја Франција Јазик француски Серијал Човечка комедија Евгенија Гранде — роман од францускиот писател Оноре де Балзак издаден во 1833. Балзак раскажува за пренесување на скржавоста од таткото на ќерката Евгенија, преку невозвратената љубов од нејзиниот братучед. Како и во останатите романи на Балзак, … Продолжи со читање Евгенија Гранде – Оноре де Балзак

Грижливиот Ветер (10)

Кога зачекори во новиот дом Детето кое претходно немаше почувствувано таква топлина го совладаа емоциите и не знаеше на каков начин да ја изрази радоста. Му се фрли во прегратка на Ветерот кој пак не беше навикнат на прегрнување, а Детето го прегрна два пати во два дена. „Можеби и овде не било така лошо, … Продолжи со читање Грижливиот Ветер (10)

Среќен ден на книгата!

Сакај ја книгата, сакај го пишаниот збор! Само тој што чита може да ја разбере љубовта кон книгите! Секоја книга има своја приказна, свое минато, свој почеток и крај. Да не дозволиме денешната напредна технологија да го уништи пишаниот збор или да ја намали неговата вредност. Книгите да не се заменуваат со компјутери, затоа што … Продолжи со читање Среќен ден на книгата!

Пред да заспијам – Стивен Вотсон (рецензија)

Пред да заспиеме убаво е кога сонот го повикуваме со некаква книга во раце. Лично јас „Пред да заспијам“ ја читав токму пред да заспијам два-три вечери по ред пред некои четири години. Навидум секојдневни настани, но... Случувањата ќе го покажат токму спротивното од секојдневието, а за време на читањето ќе почувствувате различни емоции поттикнати … Продолжи со читање Пред да заспијам – Стивен Вотсон (рецензија)

Рингишпил – Јелена Бачиќ Алимпиќ (рецензија)

Ви ја претставувам книгата што ја прочитав пред некои три години и со гордост потврдувам дека оваа е една од неколкуте книги кои ме натерале да леам солзи на секоја страница. (Нема ништо чудно во тоа да си плачеш додека читаш книга или гледаш филм). Доколку сте ја читале веќе ви е јасно дека рецензијата … Продолжи со читање Рингишпил – Јелена Бачиќ Алимпиќ (рецензија)

Патувањата на големиот Ветер

Да ве известам дека на 06.04.2017 ќе биде објавена во електронска верзија „Патувањата на големиот Ветер“ на makedonika.mk, со досега необјавени раскази. Вие на блогов имате можност да ги прочитате првите 8, останатите ќе може таму да се прочитаат, а после објавувањето ќе ги ставам и тука. 🙂 Книгата е испратена, одобрена за објавување со … Продолжи со читање Патувањата на големиот Ветер

Книги од македонски писатели за добар почеток на годината

Погледнете го изборот на македонски книги кој го направила Sharenamarsovka на нејзиниот блог 🙂

Марсовка на Земјата

knigi-od-makedonski-avtori-za-dobar-pochetok-na-godinata

Откако знам за себе читам книги на англиски јазик. Но откако ја издадов мојата прва книга, „На работ од времето“, решив да се посветам повеќе на литература од македонски писатели, особено на оние младите кои сè уште се пробиваат на оваа сцена (исто како и јас). И бидејќи бев на шопинг за книги, решив да ги споделам со вас оние што ги избрав за читање за овој месец. Гледав да бидат различни жанрови, започнувајќи од поезија, па сè до психолошки трилер. И секако, бидејќи читнав по малку од сите („Со ветрот под рака“ веќе ја прочитав, во еден здив!), во овој момент можам само да ви ги предложам како интересни наслови од талентирани момци и девојки – тоа што го читнав досега навистина беше добро. Понатаму можеби ќе се обидам да составам и рецензии за оние што ќе ми остават поголем впечаток. Да не должам, еве за кои книги станува збор…

View original post 585 more words

#41

Денес започнува традиционалниот Саем на книга во Матица!

Од денеска, 20 јануари, во книжарницата Матица ќе започне традиционалниот зимски саем на книга „Книга во секој дом“. Саемот на книга организан од Матица се одржува традиционално секоја година во зимскиот период на големо задоволство на сите љубители на пишаниот збор! Оваа година, Саемот на книга во Матица ќе трае од 20 – 31 јануари. … Продолжи со читање Денес започнува традиционалниот Саем на книга во Матица!

Харуки Мураками ќе објави нова книга во февруари!

🙂

Кафе и книги

Харуки Мураками се смета за Леонардо ДиКаприо кога станува збор за Нобеловата награда за литература. Исто како што луѓето со години чекаа Лео да добие Оскар и гледаа како наградата му се измолкнува од раце, истото се случува и со Мукарами во светот на литература. Оваа година многмина очекуваа тој да ја добие Нобеловата награда за литература, но наместо тоа, наградата отиде во рацете на Боб Дилан.

Но, без оглед на тоа, Мукарами продолжува да пишува и се чини дека нема одмор за него. Издавачката куќа „Шинчоша Паблишинг“ пред извесно време објави на својот веб сајт дека во февруари 2017 ќе биде издадена новата книга на Харуки Мураками. Многу малку детали се познати во врска со книгата, освен тоа дека ќе биде издадена во Јапонија. Се уште не е потврдено кога ќе биде издадена во другите држави или континенти.

cat1400_1

На веб-сајтот на издавачката куќа стои само објавата: „Новата книга…

View original post 94 more words

Исландска традиција на дарување книга за Бадник – прекрасно!

Исланѓаните имаат прекрасна традиција на дарување книги за Бадник. A откако ќе го примат дарот, остатокот од вечерта го поминуваат во читање. Оваа традиција е толку длабоко вкоренета во културата што токму поради неа и постои „Jolabokaflod“ (Божикен книжен пазар), кога обично се продаваат најмногу книги. Статистиките укажуваат дека во периодот од септември до декември … Продолжи со читање Исландска традиција на дарување книга за Бадник – прекрасно!

ОВИЕ КНИГИ ЌЕ ВЕ НАПРАВАТ ПОДОБРА ЛИЧНОСТ ВО 2017 ГОДИНА

Во случај да ви се потребни книги за да станете подобра личност, еве што препорачуваат Индепендент. Прочитајте во продолжение:  2016 беше прилично луда година. Променлива политичка сцена, висока смртност, загрижувачки климатски трендови и што уште не се демначите од кои единствено бегство би биле страниците на некоја добра книга. Во продолжение ви споделуваме наслови што … Продолжи со читање ОВИЕ КНИГИ ЌЕ ВЕ НАПРАВАТ ПОДОБРА ЛИЧНОСТ ВО 2017 ГОДИНА

Зимски фестивал на книгата во ТРИ (2016)!

На нивниот настан на фејсбук издавачкиот центар ТРИ, го напиша следново: Празнична магија во ТРИ Денес (20.12) во книжарниците на ТРИ започна Зимскиот фестивал на книгата, кој веќе десет години ја носи најквалитетната книжевна понуда во овој празничен период! Мотивот на годишниов фестивал е магијата на читањето – магија што се крие во книгите што … Продолжи со читање Зимски фестивал на книгата во ТРИ (2016)!

Литература.мк отворија книжарница!

Во последно иако се чини дека луѓето имаат помалку време за читање, сепак изгледа дека интересот за читање книги повторно почнал да расте! Читателите во Македонија имаат ново катче каде ќе можат да си купат книга по нивна мерка! Станува збора за новоотворената книжарница на Литература.мк со локација на улица Македонија. Книжарницата нуди избор на … Продолжи со читање Литература.мк отворија книжарница!