Нe ни ја убивајте младоста со неизвесност

Нешто пред да се родам нашата држава станала независна и се одвоила од СФРЈ. Меѓутоа како што ги гледам работиве, нас многу подобро би ни прилегало да бидеме Неизвесна држава Р. Македонија затоа што моментално многу повеќе се чувствува неизвесноста отколку независноста. Младите ја напуштале земјата, имало излив на мозоци, имало суфицит на дипломирани студенти … Продолжи со читање Нe ни ја убивајте младоста со неизвесност

Нè отру чадот заедно со отровните злодела

Време на запалени камини, греалки, радијатори и сè она што служи за затоплување на просториите.  Самото тоа предизвикува зголемена работа на оџаците кои го полнат веќе загадениот воздух , а кога на тоа ќе се додадат издувните гасови што ги испуштаат фабриките, потоа превозните средства, се добива смог, густа магла, облаци што содржат штетни супстанци, … Продолжи со читање Нè отру чадот заедно со отровните злодела

Кога лисјата паѓаат (колумна)

Кога лисјата паѓаат, не како во истоимената серија, не како во романот на Ѓунтекин, туку како лисјата кои ни ја најавија и испратија есента во нашите предели. Да, сигурно и вие можете да ја почувствувате неа со сите нејзини карактеристики, со мирисот од ќумбињата кои се палат за да се подготви ајварот или некоја зимница, … Продолжи со читање Кога лисјата паѓаат (колумна)

Учи(ш) додека си жив

Септември отсекогаш ме асоцирало на завршување на распуст и почеток на школо. Први септември бил датум кој истовремено предизвикувал и возбуда, но и жал за летото што поминало и за слободните денови каде не го слушаш училишното ѕвонче. Веќе подолго време не го слушам тоа ѕвонче што означуваше почеток и крај на школскиот час. Првате … Продолжи со читање Учи(ш) додека си жив

Грешката не ја барајте само во младината (колумна)

Луѓето по природа најмногу си го сакаат своето кое за нив е најубаво. Под „своето“ можат да се подразберат доста работи што од физичка што од човечка природа, но овде под „своето“ ќе се задржам на генерацијата. Сите си мислат дека нивната генерација е најдобра, најпаметна, и се состои од најспособни поединци кои можат да … Продолжи со читање Грешката не ја барајте само во младината (колумна)

Синдромот на денешницата

Време или невреме, во какво време живееме ние? Животот си тече, кога ќе погледнеш наназад многу работи се промениле, а многу останале исти. Додека во светот со години наназад на некои места се случувале подеми во речиси сите аспекти, кај нас развојот во сите сфери задоцнува и прашањето што се јавува тука е: зошто е … Продолжи со читање Синдромот на денешницата

Зошто одбирам смелост или смелоста ме одбра мене?

Помина еден месец откако ја напишав последната колумна. Секогаш кога одлучувам да пишувам текст од овој вид гледам да бидам силно поттикната затоа што мислам дека баш тогаш имам најмногу да кажам, а кажаното навистина да вреди. И сега го доживувам токму тој момент кога имам силна потреба да ги напишам овие редови, кои продираат … Продолжи со читање Зошто одбирам смелост или смелоста ме одбра мене?

Собранието не е градски музеј!

Ретко сакам тема „политика“ и „политички“ случувања да ми се дел од содржината на блогот, меѓутоа ова што денес се случува во нашава земја не смее да биде занемарено. „Традиција“ која трае цели четири месеци што се состоеше од објавување рецитации еднаш неделно секој четврток денеска намерно ја прекинав и иако имав подготвено рецитација одлучив … Продолжи со читање Собранието не е градски музеј!

Подобро полицата да фати прашина отколку мозокот од неупотреба (колумна)

Не ги разбирам оние кои велат дека луѓето читаат книги само за да изгледаат „начитани“ или за да бидат „модерни“ или да изгледаат паметно. Каков е тоа неправилно донесен неоснован суд за некој што става слика на социјална мрежа во која на преден план е книга или за некој што во автобус си држи книга … Продолжи со читање Подобро полицата да фати прашина отколку мозокот од неупотреба (колумна)

Среќен меѓународен ден на жената! (колумна)

Осми во март месец, ден кој треба да биде одбележан како потсетување на борбата на жените за нивните права и рамноправноста со машкиот пол во сите сегменти. Наместо да се потсетиме на тоа, ние се сеќаваме дека на учителката треба да ѝ се купи подарок нешто како цвеќе, па сега во последните десеттина години се … Продолжи со читање Среќен меѓународен ден на жената! (колумна)

Два спротивни света од кои едниот е полн со зло, а другиот е во нас

Кога за последен пат огромна желба ти беше да царува мирот и сите зли работи да престанат? Многу често си го посакуваш тоа, нели? Па како да не си го посакаш кога секојдневно се соочуваме со некоја природна и неприродна катастрофа од огромни размери. Овде не мислам на земјотреси, цунами и вулкани и слично, во … Продолжи со читање Два спротивни света од кои едниот е полн со зло, а другиот е во нас

VOX POPULI

Мора да се слушне, мора да се уважи, зошто останува само ехо, една музика на која никој не може да ѝ го чуе звукот. Ако не се слушнеш, не прекинувај да зборуваш, делата нека бидат погласни од твојот глас...Ако никој не го уважува твојот глас, не молчи, бори се. Твојот глас еден од низата останати, … Продолжи со читање VOX POPULI

„Земјотресот што буди“

Лежиш мирно. Или седиш спокојно. Можеби правиш нешто што е поразлично од лежење и седење, но чувствуваш мир. Потоа веќе си потонал во сон. И некому му текнува, односно на земјата ѝ текнува дека е време да прати знак и да те здрма толку силно, доволно за да се разбудиш и да видиш што понатаму. … Продолжи со читање „Земјотресот што буди“

Ти реков, ми рече (12) (Самодоверба и фејсбук)

Нема ништо попривлечно од тоа кога човекот е потполно свесен за своите квалитети и знае да се вреднува себе без да ги омаловажува останатите. Вака некако би ја опишала самодовербата. И право да ви кажам, самодовербата не е едноставна работа, а посебно нејзиното градење не е воопшто лесно. Потребни се години и години за да … Продолжи со читање Ти реков, ми рече (12) (Самодоверба и фејсбук)

Извини грешко, сега ти ќе учиш од мене!

Грешници сме, грешиме и ќе грешиме. Тој што ќе рече дека никогаш не згрешил, ќе излаже. И ако излаже за тоа прави уште поголем грев – се лаже себе. А, од тоа да се лажеш себеси нема поголема штета. Поголема грешка од тоа да простиш некому, а себе да не си простиш не постои! И … Продолжи со читање Извини грешко, сега ти ќе учиш од мене!

„Понеделник, па што?“

Прв ден од неделата, работната недела почнува токму со овој ден. Спаѓате во групата на оние кои ги мразат Понеделниците? Време е да го промените начинот на кој го доживувате самиот ден. Етикетата на „најлош“ ден во неделата му припаѓа токму на Понеделникот најверојатно од причина што тој следи веднаш после завршување на викендот и … Продолжи со читање „Понеделник, па што?“

Сонцето свети исто за сите!

Сите сме под едно небо. Колку што постојат културни и општествени разлики помеѓу нас, толку постојат и сличности. Има потреба да зборувам дека сите се смееме, плачеме и тагуваме на ист јазик? Не е лошо да го повториме тоа ако случајно некој заборавил дека пред сѐ ние сме луѓе, а дури потоа следуваат улогите што … Продолжи со читање Сонцето свети исто за сите!