Пет години блогирање!

Стигнавме до петта година откако го започнавме ова патување првично наречено Светла точка во мракот, а сега Крајбрежје на ДВА спротивни света. Сите овие години учевме по нешто ново како блогерки, а читателската публика покрај што нарасна ни остана верна до ден денешен. Огромно благодарам за секое ваше одвоено време во текот на денот за … Продолжи со читање Пет години блогирање!

Advertisements

Нè отру чадот заедно со отровните злодела

Време на запалени камини, греалки, радијатори и сè она што служи за затоплување на просториите.  Самото тоа предизвикува зголемена работа на оџаците кои го полнат веќе загадениот воздух , а кога на тоа ќе се додадат издувните гасови што ги испуштаат фабриките, потоа превозните средства, се добива смог, густа магла, облаци што содржат штетни супстанци, … Продолжи со читање Нè отру чадот заедно со отровните злодела

Која е нашата цел и зошто блогираме цели 4 години?

Да ја промовираме и да ја доближиме македонската поезија, творештво и култура до читателите и до сите оние кои сакаат да бидат духовно збогатени без оглед на кое место на земјината топка се наоѓаат, а го говорат и/или разбираат нашиот јазик! Вие можете да допринесете во „промовирањето“ и  доближувањето доколку ја следите нашата страна и … Продолжи со читање Која е нашата цел и зошто блогираме цели 4 години?

Синдромот на денешницата

Време или невреме, во какво време живееме ние? Животот си тече, кога ќе погледнеш наназад многу работи се промениле, а многу останале исти. Додека во светот со години наназад на некои места се случувале подеми во речиси сите аспекти, кај нас развојот во сите сфери задоцнува и прашањето што се јавува тука е: зошто е … Продолжи со читање Синдромот на денешницата

Зошто одбирам смелост или смелоста ме одбра мене?

Помина еден месец откако ја напишав последната колумна. Секогаш кога одлучувам да пишувам текст од овој вид гледам да бидам силно поттикната затоа што мислам дека баш тогаш имам најмногу да кажам, а кажаното навистина да вреди. И сега го доживувам токму тој момент кога имам силна потреба да ги напишам овие редови, кои продираат … Продолжи со читање Зошто одбирам смелост или смелоста ме одбра мене?

Среќен ден на книгата!

Сакај ја книгата, сакај го пишаниот збор! Само тој што чита може да ја разбере љубовта кон книгите! Секоја книга има своја приказна, свое минато, свој почеток и крај. Да не дозволиме денешната напредна технологија да го уништи пишаниот збор или да ја намали неговата вредност. Книгите да не се заменуваат со компјутери, затоа што … Продолжи со читање Среќен ден на книгата!

13 заповеди за читање книги!

Никогаш не прескокнувај страници (колку и да си љубопитен) за да видиш што ќе се случува во следната глава или на самиот крај! Така само ќе си го уништиш читањето и целата книга ќе биде премногу предвидлива.  Никогаш не ја уништувај книгата на било каков начин кој подразбира: виткање на страниците наместо ставање на бележник, … Продолжи со читање 13 заповеди за читање книги!

10 нешта кои ги научив за време на четиригодишното блогирање!

Упорноста и константноста за било која работа некогаш мора да се исплатат! Подвлекувам дека тука не говорам за парична исплата, односно под „исплатување“ мислам на задоволството што го чувствуваш дека си се занимавал со нешто корисно, дека тоа што го правиш не е залудно и дека покрај тоа што на сите можеби им нема смисла, … Продолжи со читање 10 нешта кои ги научив за време на четиригодишното блогирање!

4 години блогирање!

На денешен ден пред точно 4 години сум одлучила да го започнам блогов на сосема спонтан начин и без претходно да помислам дека блогирањето ќе си го сфатам толку сериозно, како еден вид обврска и место каде ќе можам да си ги запишувам своите мисли, идеи и сите работи што сметав дека вреди да бидат … Продолжи со читање 4 години блогирање!

Среќен светски ден на поезијата и добредојде на пролетта!

„Поезијата е прозорец отворен кон воодушевувачките разлики на човештвото“ Колку убав ден за означување на светски ден на поезијата ! Речиси и да нема човек кој не се радува што времето се затоплува и што доаѓа пролет, но за жал истото не можеме да го кажеме дека речиси сите практикуваат да читаат поезија. Луѓето како … Продолжи со читање Среќен светски ден на поезијата и добредојде на пролетта!

Како да станете поорганизирани? (втор дел)

Доколку го прочитавте првиот дел во кој пишував за некои техники кои би можеле да помогнат во подобрата организираност, и ако применивте некои од нив и помислувате дека сепак не го достигнувате саканиот степен на организираност кој ви е потребен, мислам дека овој текст како и претходниот ќе ви биде добредојден. Без оглед на тоа … Продолжи со читање Како да станете поорганизирани? (втор дел)

Приказни за добра ноќ – Наталија Наумовска

Прочитајте ја книгата и оставете во коментар ваше мислење, многу ќе ми значи! Photo post. Source: Приказни за добра ноќ - Наталија Наумовска

Четири начини на кои книжевноста влијае на нашиот живот

Дали и вам ви е познато чувството кога на училиште мораше да прочитате задолжителна лектира? Некој роман од 19 век кој ви се чинеше непотребен, наспроти вистинскиот живот кој се случува некаде надвор. Ако го читате овој текст, веројатно одамна го надминавте сомнежот во вредноста и важноста на книжевноста. Сепак, и тие кои не се … Продолжи со читање Четири начини на кои книжевноста влијае на нашиот живот

Како да станете поорганзирани?

Во денешно време тешко е да успееш да постигнеш сѐ доколку не бидеш убаво организиран. - Што значи да се биде организиран? Тоа значи дека во текот на еден ден ќе постигнеш успешно балансирање и извршување на сите обврски кои си ги испланирал претходниот ден. Можеби бројот на обврски не е толку голем, но тежината … Продолжи со читање Како да станете поорганзирани?

Ретро видео кое покажува дека љубовта кон книжарниците никогаш нема да исчезне!

🙂

Кафе и книги

Љубовта кон книжарниците и книгите постои со векови и се чини дека многу работи можат да се сменат, но тоа не.

8_bookstore

Со појавата на е-читачите и популарноста на веб-страните за продавање книги, се појави стравот дека книжарниците и книгите со корици полека го губат својот примат и дека со текот на време ќе ги снема. Но, оваа година книгите со корици се вратија на врвот, а и книжарниците ширум светот имаа пораст на продажбите. Кон крајот на 2015 година, дури и Амазон отвори физичка книжарница за прв пат во својата историја.

Тоа само покажува дека во суштина луѓето не се менуваат многу, а ова ретро видео од 1946 година, насловено како „Љубител на книги“, совршено покажува зошто книжарниците ни се толку важни. Можеби поминале 70 години од ова видео, технологијата ужасно многу е напредната, но се што ќе видите во видеото е нешто во коешто сите ќе се пронајдеме…

View original post 14 more words

БЕСПЛАТНО ПРЕЗЕМЕТЕ НАД 500 КНИГИ ЗА АРХИТЕКТУРА!

Нема сомнеж дека читањето е наједноставниот начин за човек да се стекне со знаење од еден извор. Оваа тенденција е дигитализирана кога книгите добија дигитален медиумски еквивалент - е-книги. Во продолжение ви нудиме бесплатни книги по архитектура кои можете веднаш да ги преземете. tunes.apple.com Bookrix.com Gutenberg.org Archive.org Paperhouses.co Architecturecourses.org loyalbooks.com E-booksdirectory.com Manybooks.net А на овој … Продолжи со читање БЕСПЛАТНО ПРЕЗЕМЕТЕ НАД 500 КНИГИ ЗА АРХИТЕКТУРА!

Како да читате повеќе книги во 2017 година?

Ако сакате да стекнете навика за читање, прочитајте ја следнава статија!

Кафе и книги

Секоја нова година си ветуваме дека ќе читаме повеќе книги. Но, има толку многу книги на нашите листи, што најчесто не знаеме од каде да почнеме. Секако, тука се и нашите секојдневни обврски кои многу често не оставаат исцрпени и со малку време за читање.

За среќа, има неколку трикови кои може да ви помогнат да читате во оваа година. Ова се само некои од нив. За година со повеќе прочитани книги, прочитајте ги долунаведените совети:

1. Симнете книги на вашиот телефон

Во денешно време речиси сите имаме „паметни телефони“,  а и да бидеме искрени, најголем дел од времето го поминуваме на нив. Ова е само еден начин како можете почесто да читате книги, без оглед дали патувате некаде или сте во автобус или можеби сте на пауза за работа. Има апликации каде што може да преземате книгите, а благодарејќи на фондацијата „Македоника“, можете да преземате книги и на…

View original post 325 more words