Пред да заспијам – Стивен Вотсон (рецензија)

Пред да заспиеме убаво е кога сонот го повикуваме со некаква книга во раце. Лично јас „Пред да заспијам“ ја читав токму пред да заспијам два-три вечери по ред пред некои четири години. Навидум секојдневни настани, но... Случувањата ќе го покажат токму спротивното од секојдневието, а за време на читањето ќе почувствувате различни емоции поттикнати … Продолжи со читање Пред да заспијам – Стивен Вотсон (рецензија)

Advertisements

Рингишпил – Јелена Бачиќ Алимпиќ (рецензија)

Ви ја претставувам книгата што ја прочитав пред некои три години и со гордост потврдувам дека оваа е една од неколкуте книги кои ме натерале да леам солзи на секоја страница. (Нема ништо чудно во тоа да си плачеш додека читаш книга или гледаш филм). Доколку сте ја читале веќе ви е јасно дека рецензијата … Продолжи со читање Рингишпил – Јелена Бачиќ Алимпиќ (рецензија)

Последниот чај – Винка Саздова (рецензија)

Спакувај се и замини! Каде? Што е можно подалеку. Зошто? За да дознаеш. Што? Не прашувај. Одважи се и тргни! Можеш ли!? Ако може жената од Последниот чај можеш и ти. Препушти ѝ се да те одведе до Тара, Елена, Савита, Џиду, Тарун, Самир... до самиот тебе. Последниот чај ги отвора нашите сопствени приказни. Нѐ … Продолжи со читање Последниот чај – Винка Саздова (рецензија)

На работ од времето – Моника Трајковска (рецензија)

Првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“ е мошне возбудлив и необичен, и несекојдневен роман кој дефинитивно ќе ви го задржи вниманието од првата до последната страница, и ќе посакате да го прочитате следниот дел за побрзо да дознаете што ќе се случува понатаму со главниот лик: Вероника. Новиот почеток односно совршениот свет од иднината … Продолжи со читање На работ од времето – Моника Трајковска (рецензија)

„Другата“ – Марија Лозаноска

Роман со кој ќе помислиш дека барем за миг си се нашол на лондонските улици и дека шеташ по истите заедно со Ненси, девојка која на почеток е сето она што се спротивставува на „совршеното“, со ниска самодоверба, намалено себепочитување, во потрага по работа и тешкотија да го задржи било кое работно место... Лошиот однос … Продолжи со читање „Другата“ – Марија Лозаноска

„Златното лале“ – Розалинд Лејкер

Таткото на Франческа е познат сликар во Амстердам, забрзан град и пристаниште; исто така е и коцкар. Иако семејството има финансиски проблеми, лекциите кои Франческа ги научила во ателјето на татко си, ја подготвиле за школувањето кај делфтскиот сликар Јоханес Вермер. Животот на Франческа не е воопшто лесен, како и на нејзините сестри, уште од … Продолжи со читање „Златното лале“ – Розалинд Лејкер

„Норвешка шума“ – Харуки Мураками

Кога ќе ја чуе песната на Битлси (патем насловот на книгата е и името на песната), Тору Ватанабе се сеќава на својата прва љубов, Наоко, девојката на неговиот најдобар пријател Кизуки. Истиот миг во мислите се враќа во минатото, кога пред речиси дваесет години ги минувал студентските денови во Токио, загубен во свет на тегобни … Продолжи со читање „Норвешка шума“ – Харуки Мураками

„Вероника реши да умре“ – Пауло Коејло

Книгава ја прочитав пред некои 4 години, а таа ме натера да посакам да ги прочитам сите останати од Коелјо. Ми се допаѓа неговиот начин на пишување затоа што наоѓам сличности со мојот. Пауло е еден од најпознатите писатели во светот и неговите книги се преведувани на 59 јазика на сите континенти (желба на секој … Продолжи со читање „Вероника реши да умре“ – Пауло Коејло

Злосторство и казна – Фјодор М. Достоевски

Еден од главните ликови во руската книжевност – Фјодор М. Достоевски во „Злосторство и казна“ патем едно од неговите најзначајните дела, во книжевен облик ги претставува човечкото страдање, темните страни на човечкото суштество и неговите патолошки облици, постоењето на доброто и злото во човекот како две спротивставености. Ја опишува човечката психа со сите нејзини кризи … Продолжи со читање Злосторство и казна – Фјодор М. Достоевски

Затоа што те љубам – Гијом Мисо

Видливо отстапување од редицата класични и конвенционални љубовни приказни кои третираат чиста емоција во дежа ву и дежа вивенди облик и поради истата таа причина, истовремено се прифатени со скептицизам, недоверба и став дека „тоа се случува само на филм“. Но, првенчето на Мисо ветува многу уште со првата прочитана страница… Искрено кажано, оваа книга … Продолжи со читање Затоа што те љубам – Гијом Мисо