Саемот на книга започна (2017)

Официјално и од денеска започнува 29-тиот по ред саем на книга кај нас, кој се одржува традиционално во Април.  Настанот е место на литературни читања и обраќања на еминентни автори од оваа област кои одново ќе ја истакнат моќта на книжевните дела како суштински фактор за културното творештво на секој народ. На Саемот на книгата на … Продолжи со читање Саемот на книга започна (2017)

Advertisements

Денес започнува традиционалниот Саем на книга во Матица!

Од денеска, 20 јануари, во книжарницата Матица ќе започне традиционалниот зимски саем на книга „Книга во секој дом“. Саемот на книга организан од Матица се одржува традиционално секоја година во зимскиот период на големо задоволство на сите љубители на пишаниот збор! Оваа година, Саемот на книга во Матица ќе трае од 20 – 31 јануари. … Продолжи со читање Денес започнува традиционалниот Саем на книга во Матица!

Списанието „Издаваштво“ Излезе Од Печат

Првиот број на „Издаваштво: списание за промоција на издавачката дејност во Република Македонија“ деновиве излезе од печат во издание на Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Скопје. Според издавачот, во списанието, кое ќе излегува еден број годишно, претставени се најрепрезентативните и најмаркантните публикации, едиции, издавачки проекти и манифестации поврзани со книгата и издаваштвото. … Продолжи со читање Списанието „Издаваштво“ Излезе Од Печат

„Сиво сјаат вселените” од Стефан Марковски

Сиво сјаат вселените е втората поетска книга од Стефан Марковски објавена во 2016 год., после „Ин номине“ во издание на „Македонска реч“. Вчера на 22.12.2016 во Скопје беше оддржана промоцијата на четвртата по ред збирка „Сиво сјаат вселените“. Со оваа збирка Стефан ја освоил и наградата „Бели мугри“ за 2016, признание кое го доделува ЈУ … Продолжи со читање „Сиво сјаат вселените” од Стефан Марковски

ДПМ одбележа 95 години од раѓањето на Конески

Друштвото на писателите на Македонија денеска, 19 декември одбележа 95 години од раѓањето на Блаже Конески со средба на генерации на која дваесетина поети-членови на ДПМ читаа стихови од Конески, првиот претседател на македонската писателска асоцијација... Претседателот на ДПМ Веле Смилевски истакна дека ДПМ на роденденот му оддава почит на големиот поет, раскажувач, есеист, книжевен … Продолжи со читање ДПМ одбележа 95 години од раѓањето на Конески

Промовиран поетски алманах „Прошетки на зборот”

Станува збор за петти по ред алманах во продукција на Здружението на писатели „Тиквешки цветови” од Кавадарци... „Прошетки на зборот” е насловен поетскиот алманах со поезија од кавадаречки поети, кој беше промовиран синоќа, 22 декември, во галеријата на Домот на културата „Иван Мазов Климе” од Кавадарци. Во алманахот има стихови од 28 поети од различни … Продолжи со читање Промовиран поетски алманах „Прошетки на зборот”

Зимски фестивал на книгата во ТРИ (2016)!

На нивниот настан на фејсбук издавачкиот центар ТРИ, го напиша следново: Празнична магија во ТРИ Денес (20.12) во книжарниците на ТРИ започна Зимскиот фестивал на книгата, кој веќе десет години ја носи најквалитетната книжевна понуда во овој празничен период! Мотивот на годишниов фестивал е магијата на читањето – магија што се крие во книгите што … Продолжи со читање Зимски фестивал на книгата во ТРИ (2016)!

Литература.мк отворија книжарница!

Во последно иако се чини дека луѓето имаат помалку време за читање, сепак изгледа дека интересот за читање книги повторно почнал да расте! Читателите во Македонија имаат ново катче каде ќе можат да си купат книга по нивна мерка! Станува збора за новоотворената книжарница на Литература.мк со локација на улица Македонија. Книжарницата нуди избор на … Продолжи со читање Литература.мк отворија книжарница!

На работ од времето – Моника Трајковска

Најпрво честитки за издавањето на книгата, а уште поголемо задоволство ми претставува што авторката не ми е само колешка по хоби (ако може така да се нарече нашето пишување и одржувањето на блог) туку и по проефесија, па можам слободно да изјавам дека иако не ја познавам лично јас сум среќна за нејзиното постигнување. Книгата … Продолжи со читање На работ од времето – Моника Трајковска

Промоција на нова книга во издание на Матица!

Ви претставуваме една информација која ја прочитавте во самиот наслов! Се работи за најновата книга на писателката Марија Лозаноска со наслов „Другата“ во издание на Матица. Ова е нејзина втора книга и со нетрпение очекуваме да ја прочитаме. Сместена во Лондон. Борба помеѓу ниската класа и благородништвото во големиот град. Помеѓу неморалните луѓе и Бакингамската … Продолжи со читање Промоција на нова книга во издание на Матица!