П.С. Те сакам – Сесилија Ахерн

За книга на месец јуни ја одбравме „П.С. Те сакам“ од Сесилија Ахерн. Прекрасен роман кој ќе ве натера и да се смеете и да плачете истовремено. Постои и филм адаптиран на книгата, но романот е далеку подобар од филмот. Наша топла препорака доколку не сте ја прочитале.

Advertisements

Ловец на души – Донато Каризи

Книга што го одбележа месец Мај е „Ловец на души“ од Донато Каризи. “Постои место каде што светот на светлината го среќава светот на темнината. Таму се случува сè, во земјата на сенките, каде што сè е непостојано, конфузно, несигурно.” (Маркус никогаш не разговарал со никого, немал пријатели, но знае многу нешта што не би … Продолжи со читање Ловец на души – Донато Каризи

Шагринска кожа – Оноре де Балзак

За книга на месец Март избравме еден од попознатите француски класици - „Шагринска кожа“ која се обработува и како лектира во средно образование. Топла препорака за секого. Шагринска кожа (француски: La Peau de chagrin) — роман од францускиот романописец и драматург Оноре де Балзак (1799–1850), издаден во 1831 година. Дејството, сместено во почетокот на XIX век во Париз, ја кажува приказната за едно младо момче кое наоѓа парче шагрен со … Продолжи со читање Шагринска кожа – Оноре де Балзак

Исповеди на еден психотичен ум – Владимир Ристевски

Како за месец на љубовта и виното (Св. Трифун) ја избравме оваа книга која ја прочитав дури пред 2 години. Плус поддршка за македонските автори кои треба да бидат испочитувани од домашната читателска публика. Во книгата има доволни количини на љубов и алкохол, па е совршена за да биде избрана за книга на месец Февруари … Продолжи со читање Исповеди на еден психотичен ум – Владимир Ристевски

Годините кога научив да летам – Евгениј Хоуп

Одбив со себе да го понесам клучот од куќата. Немам потреба од таков спомен. Тоа би значело секојдневно потсетување на лажната припадност. Да беше онаа вистинската, немаше да трагам по островот, туку ќе си останев таму од каде што побегнав. Поточно, заминав. - извадок од „Годините кога научив да летам“ – Евгениј Хоуп. Мислам дека овој … Продолжи со читање Годините кога научив да летам – Евгениј Хоуп

Злостороство и казна – Фјодор М. Достоевски

За книга на месец Јануари во 2018 година избрана е „Злосторство и казна“ која е воедно и лектира во средно образование, но е задолжителна литература за сите љубители на руски класици.  

Дениција – Петре М. Андреевски

За промена овој месец наместо роман, за книга на месец Ноември ја избравме поетската збирка „Дениција“ од Петре М. Андреевски. Ова е можеби една од најубавите поетски збирки некогаш напишани кај нас, за што сме сигурни дека љубителите на поезијата едногласно ќе се согласат. Првпат е објавена во 1968 година и истата година има добиено … Продолжи со читање Дениција – Петре М. Андреевски

„Малиот принц“ – Антоан де Сент-Егзипери

За месец октомври ја издвојуваме книгата „Малиот принц“ од Антоан де Сент-Егизпери. „Малиот принц“ е најпознатиот роман на Антоан де Сент Егзипери, објавен во 1943-та година. Првично била замислена како книга за деца, оваа филозофско-лирска сказна е идеална за сите возрасти (и секој возрасен треба да ја има прочитано). Со длабоки прашања за животот, ќе … Продолжи со читање „Малиот принц“ – Антоан де Сент-Егзипери

Мемоарите на една гејша – Артур Голден

Книга која ја издвојуваме за овој месец е „Мемоарите на една гејша“ од Артур Голден. Првпат ја прочитав пред некои 4 години и ми се допадна. Не најдов време за да ја препрочитам одново и да се потсетам уште еднаш на содржината, но паметам дека имаше интересна содржина која не те остава раат додека не … Продолжи со читање Мемоарите на една гејша – Артур Голден

Ловец на змејови – Халед Хосеини

„Ловец на змејови“ е книгата што ја избравме за месецов.   „Чудесен роман...приказна за пријателството на две момчиња во Авганистан и вонредна сторија за една далечна култура. Роман во најдобра смисла на зборот, роман што просто те освојува“ - San Francisco Chronicle „Моќна книга... без лажни украси, без претенциозни напрегања - само жестока, силна проза... интимна … Продолжи со читање Ловец на змејови – Халед Хосеини

Човекот од маглата – Донато Каризи

И за овој месец повторно избравме книга од Донато Каризи. Наслов на оригиналот: LA RAGAZZA NELLA NEBBIA - DONATO CARRISI Првото издание е од 2016 година, a оригиналот е излезен Ноември, 2015.  Се работи за возбудлива приказна за процесот на трагање по едно исчезнато девојче...  Дали Фогел ќе успее да го реши случајот? Манипулацијата со … Продолжи со читање Човекот од маглата – Донато Каризи

Шепнувачот – Донато Каризи

Книгата која го одбележа месец јуни е „Шепнувачот“ од Донато Каризи или оригинално „The Whisperer“ (2009) - Donato Carrisi На линкот може да се најдат оцените и како членовите на Goodreads ја оцениле книгата: Goodreads reviews                         Психолошки трилер, бестселер - рекордер и повеќекратен добитник … Продолжи со читање Шепнувачот – Донато Каризи

Ејми ја нема (Gone girl) – Џилијан Флин

За месец мај ја издвојуваме „Ејми ја нема“ од Џилијан Флин. Доколку сте расположени за возбудлив и крајно непредвидлив психолошки трилер, оваа книга е вистинското прибежиште и бегство од реалноста, секако доколку ја немате прочитано. Но, доколку сте ја прочитале сигурна сум дека ќе посакате да го направите тоа повторно. Јас ја читав во 2014 … Продолжи со читање Ејми ја нема (Gone girl) – Џилијан Флин

Книга за месец Април

„Девојката која трчаше со волците“ - Шерил Стрејд За месец април ја издвојувам „Девојката која трчаше со волците (Дивина)“ од Шерил Стрејд Девојката уште во дваесет и првата година доживеала безброј неволји какви што се собираат цел живот. Немоќна да се избори на друг начин, таа бара украдена среќа во мрачниот свет на опијатите, но … Продолжи со читање Книга за месец Април

Книга за месец Март

Како книга за месец Март ја издвојувам „Точно на пладне“ (High Нoon) од Нора Робертс. Спаѓа во жанрот Фикција. Содржи 575 стр. Издавачка куќа: Топер. Топли и задушливи предели на Савана, мистериозна херојка посветена на работата и семејството, привлечен маж кој не се предава лесно – приказна што потсетува на играта на мачката и на … Продолжи со читање Книга за месец Март

Книга за месец Февруари

Изборот за месец Февруари е „И планините одекнаа“ Емотивен, провокативен и незаборавен роман за тоа како љубиме, како се грижиме еден за друг и како сите избори што ги правиме одекнуваат низ наредните генерации. Разновиден во пејзажот и обемот, слободен, мудар и сочувствителен во раскажувањето, И планините одекнаа е крајно трогатлен, волшебен роман кој потврдува … Продолжи со читање Книга за месец Февруари

Книга за месец Јануари

За овој месец ја избравме „Златното лале“ од Розалинд Лејкер во издание на „Матица“ „Златното лале“ е роман што уште со првите страници ќе ве одведе во тогашното холандско општество во златната ера на холандското сликарство во времето на Рембрант и Вермер, во кое се испреплетуваат уметноста, музиката, пасијата за одгледување лалиња, но и политичките … Продолжи со читање Книга за месец Јануари