Среќен „Book Lovers“ ден!

На денешен ден (9 Август) се прославува интернационалниот ден на љубителите на книгата. Во таа чест седнав да ја напишам статијава која го чекаше моментот да биде конечно објавена. Додека го пишувам ова се потсетувам на почетоците на моето блогирање кога не ни знаев всушност дека постои и ваков ден. За најубавите работи си постои … Продолжи со читање Среќен „Book Lovers“ ден!

Advertisements

Шест научни факти за читањето книги

Уште како деца, нашите родители, наставниците и други повозрасни ни кажувале колку е важно читањето. Но, зошто всушност ова навистина е многу важно? Покрај фактот дека читањето овозможува забава, го поттикнува длабокото размислување и овозможува да ве однесе насекаде низ светот со вртење на само една страна, постојат научни докази зошто читањето е одлично за … Продолжи со читање Шест научни факти за читањето книги

Десет (10) причини зошто во лето треба да се читаат книги

Поголемиот дел од нас едвај чекаат температурите да се подигнат, но не за да одат на базен туку за да имаат време да читаат под сенка. Љубителите на читањето не ги интересира кое годишно време е за да си се сместат удобно и да нурнат во страниците. Впрочем, тие си имаат ритуали на читање во … Продолжи со читање Десет (10) причини зошто во лето треба да се читаат книги

Среќен ден на книгата!

Сакај ја книгата, сакај го пишаниот збор! Само тој што чита може да ја разбере љубовта кон книгите! Секоја книга има своја приказна, свое минато, свој почеток и крај. Да не дозволиме денешната напредна технологија да го уништи пишаниот збор или да ја намали неговата вредност. Книгите да не се заменуваат со компјутери, затоа што … Продолжи со читање Среќен ден на книгата!

Книги од македонски писатели за добар почеток на годината

Погледнете го изборот на македонски книги кој го направила Sharenamarsovka на нејзиниот блог 🙂

Марсовка на Земјата

knigi-od-makedonski-avtori-za-dobar-pochetok-na-godinata

Откако знам за себе читам книги на англиски јазик. Но откако ја издадов мојата прва книга, „На работ од времето“, решив да се посветам повеќе на литература од македонски писатели, особено на оние младите кои сè уште се пробиваат на оваа сцена (исто како и јас). И бидејќи бев на шопинг за книги, решив да ги споделам со вас оние што ги избрав за читање за овој месец. Гледав да бидат различни жанрови, започнувајќи од поезија, па сè до психолошки трилер. И секако, бидејќи читнав по малку од сите („Со ветрот под рака“ веќе ја прочитав, во еден здив!), во овој момент можам само да ви ги предложам како интересни наслови од талентирани момци и девојки – тоа што го читнав досега навистина беше добро. Понатаму можеби ќе се обидам да составам и рецензии за оние што ќе ми остават поголем впечаток. Да не должам, еве за кои книги станува збор…

View original post 585 more words

Заљуби се во девојка која чита!

Што чекате, се заљубивте во ваква девојка?

Кафе и книги

Минатата година на блогот објавив еден мошне интересен текст „Не се заљубувај во жена која чита“ кој беше и се уште е еден од најчитаните објави на блогот. Денес е петок, денот кој сите со душа го чекаме, бидејќи тоа значи дека може да започне викендот и конечно се опуштиме од досадните обврски.

Пронајдов еден интересен текст, кој се вика „Заљуби се во девојка која чита“ и кој ќе ви го разубави овој петок! Имајте убав викенд!

„Треба да се заљубиш во девојка која чита. Заљуби се во девојка која чита. Заљуби се во девојка која ги троши своите пари на книги наместо на облека, која има проблеми со просторот во ормарот поради тоа што има премногу книги. Заљуби се во девојка којашто има листа од книгги кои сака да ги прочита, која е зачленета во билбиотека уште на своите 12 години.

Најди девојка која чита. Ќе знаеш…

View original post 632 more words

Кои македонски книги ги читаше Кафе и книги во јануари?

🙂

Кафе и книги

Започна февруари, а тоа значи уште еден месец почн со нови можности за нови книги. Во изминатиот период слушав критики од луѓе дека на македонската книжевна сцена недостасуваат добри македонски романи, со што силно не се согласувам, па затоа решив јануари да го посветам на читање македонски романи од македонски писатели и да напишам некој збор и препорака за нив.

ef556fc4b89793adc554285b2191d63f

Листата со наведени книги ви гарантирам дека нема да ве разочара и ако сте посакувале да пронајдете добар македонски роман, тука можете да го изберете вашето следно четиво. Овие книги се доказ дека Македонија е преполна со таленти и прекрасни писатели кои имаат прекрасни приказни за раскажување и верувам дека со вакви писателски умови, на Македонија никогаш нема да и недостасуваат добри романи.

Затоа и во иднина ќе се потрудам да препорачувам и да презентирам повеќе македонски романи, бидејќи цврсто сум убедена дека треба да ги поддржуваме нашите домашни автори!

View original post 1.461 more words

Приказни за добра ноќ – Наталија Наумовска

Прочитајте ја книгата и оставете во коментар ваше мислење, многу ќе ми значи! Photo post. Source: Приказни за добра ноќ - Наталија Наумовска

Четири начини на кои книжевноста влијае на нашиот живот

Дали и вам ви е познато чувството кога на училиште мораше да прочитате задолжителна лектира? Некој роман од 19 век кој ви се чинеше непотребен, наспроти вистинскиот живот кој се случува некаде надвор. Ако го читате овој текст, веројатно одамна го надминавте сомнежот во вредноста и важноста на книжевноста. Сепак, и тие кои не се … Продолжи со читање Четири начини на кои книжевноста влијае на нашиот живот

Ретро видео кое покажува дека љубовта кон книжарниците никогаш нема да исчезне!

🙂

Кафе и книги

Љубовта кон книжарниците и книгите постои со векови и се чини дека многу работи можат да се сменат, но тоа не.

8_bookstore

Со појавата на е-читачите и популарноста на веб-страните за продавање книги, се појави стравот дека книжарниците и книгите со корици полека го губат својот примат и дека со текот на време ќе ги снема. Но, оваа година книгите со корици се вратија на врвот, а и книжарниците ширум светот имаа пораст на продажбите. Кон крајот на 2015 година, дури и Амазон отвори физичка книжарница за прв пат во својата историја.

Тоа само покажува дека во суштина луѓето не се менуваат многу, а ова ретро видео од 1946 година, насловено како „Љубител на книги“, совршено покажува зошто книжарниците ни се толку важни. Можеби поминале 70 години од ова видео, технологијата ужасно многу е напредната, но се што ќе видите во видеото е нешто во коешто сите ќе се пронајдеме…

View original post 14 more words

Харуки Мураками ќе објави нова книга во февруари!

🙂

Кафе и книги

Харуки Мураками се смета за Леонардо ДиКаприо кога станува збор за Нобеловата награда за литература. Исто како што луѓето со години чекаа Лео да добие Оскар и гледаа како наградата му се измолкнува од раце, истото се случува и со Мукарами во светот на литература. Оваа година многмина очекуваа тој да ја добие Нобеловата награда за литература, но наместо тоа, наградата отиде во рацете на Боб Дилан.

Но, без оглед на тоа, Мукарами продолжува да пишува и се чини дека нема одмор за него. Издавачката куќа „Шинчоша Паблишинг“ пред извесно време објави на својот веб сајт дека во февруари 2017 ќе биде издадена новата книга на Харуки Мураками. Многу малку детали се познати во врска со книгата, освен тоа дека ќе биде издадена во Јапонија. Се уште не е потврдено кога ќе биде издадена во другите држави или континенти.

cat1400_1

На веб-сајтот на издавачката куќа стои само објавата: „Новата книга…

View original post 94 more words

Најпродаваните книги за 2016 во „ТРИ“

Ова е листата на најпродавани книги во „Три“ за изминатата година! Имате некоја од овие во вашата домашна библиотека? „Боенката за спокоен ум“ ја имам уште од почетокот на минатата година и топло ја препорачувам секому. (Мит е дека возрасните не треба да бојат, дека боењето е само за деца! Боењето има терапевтска функција и … Продолжи со читање Најпродаваните книги за 2016 во „ТРИ“

Божиќното писмо на Марк Твен до неговата ќерка

Иако во подоцнежните години од неговиот живот бил познат по својот цинизам и огорченост, новогодишните празници за Марк Твен биле „слаба точка“. Се' до денес, за тоа остана да сведочи и ова писмо кое познатиот писател го напишал за својата ќерка, преправајќи се дека е Дедо Мраз. „Дворецот на Свети Никола Месечина Божиќно утро Драга … Продолжи со читање Божиќното писмо на Марк Твен до неговата ќерка

Писмото на Буковски до човекот кој му помогнал да стане писател

Како и повеќето други славни автори кои некогаш имале обични работни места, и Чарлс Буковски работел на различни работни места пред да стане писател. Во текот на неговите триесетти, тој станал поштар за американската пошта. И покрај тоа што подоцна тврдел дека нитуедна професија не може да ја ограничи страста и да застане на патот … Продолжи со читање Писмото на Буковски до човекот кој му помогнал да стане писател

Подвижна библиотека – „Македоника“

Доколку и вие сакате да читате книги и притоа сакате да го искористите секој дел од денот кога имате слободно време во читање, тогаш сигурно сте запознаени со makedonika.mk, која претставува фондација која се состои од повеќе цели меѓу кои и: - зачувување и негување на македонското литературно наследство - поттикнување на читањето - описменување … Продолжи со читање Подвижна библиотека – „Македоника“

Исландска традиција на дарување книга за Бадник – прекрасно!

Исланѓаните имаат прекрасна традиција на дарување книги за Бадник. A откако ќе го примат дарот, остатокот од вечерта го поминуваат во читање. Оваа традиција е толку длабоко вкоренета во културата што токму поради неа и постои „Jolabokaflod“ (Божикен книжен пазар), кога обично се продаваат најмногу книги. Статистиките укажуваат дека во периодот од септември до декември … Продолжи со читање Исландска традиција на дарување книга за Бадник – прекрасно!

Еве што ќе може да им читаат амбициозните родители на своите деца!

  Американскиот писател Фредерик Колтинг и графичкиот дизајнер Мелиса Медина, кои воедно се и ко-основачи на издавачката куќа „Moppet Books“, неодамна прилагодија неколку книжевни класици за деца од 6 до 12 години, издавајќи илустрирани дела на Керуак, Артур Клар, Капоти и Хемингвеј во серијата наречена „KinderGuides“. Авторите веруваат дека е добро да се поттикне интересот … Продолжи со читање Еве што ќе може да им читаат амбициозните родители на своите деца!