Саемот на книги во Лондон е откажан поради корона вирусот

Reed Exhibitions, компанија која е организатор на најголемите светски настани во областа на културата утрово објави дека Саемот на книга во Лондон нема да се оддржи оваа година, поради стравувањата од озлогласениот корона вирус.

 Оваа објава за саемот кој се оддржува секоја година и кој може да се пофали со околу 25.000 изложувачи и посетители кои редовно го посетуваат, беше прифатена со големо негодување од страна на издавачите и од покровителите.

 Саемот беше првично закажан да се одржи помеѓу 10 и 12 март во Олимпија, но големите издавачи како Penguin Random House, HarperCollins и Amazon веќе се повлекоа од настанот заради забраната за патувања и заради целокупната грижа за здравјето на своите вработени.

 Многумина  беа загрижени дека Reed Exhibitions ќе го откаже настанот уште порано, и покрај паричните казни со кои би се соочиле како компанија.

Сè уште е нејасно дали на потенцијалните покровители ќе им бидат повратени средствата. Компанијата тврди дека настанот ќе се врати во целосен сјај  во 2021 година, иако може да се соочат со реакција од издавачите и обожавателите околу ненавремената одлука која беше донесена оваа година.

Исто така беше откажан и саемот на книга во Париз кој требаше да се оддржи од 20 до 23 март заради опасноста од ширење на корона вирусот.

Да се надеваме дека нашиот Саем на книга ќе се оддржи оваа година.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.