Конкурс за најдобар краток расказ

Конкурс

Крајбрежје на ДВА спротивни света објавува КОНКУРС за најдобар расказ за 2018 година што ќе биде прогласен во 2019. Што треба да направите за да учествувате? 

 • Право на учество имаат сите кои пишуваат и од сите генерации. Важно е само текстот да е на македонски јазик, да нема повеќе од 7000 карактери, да има име и презиме на испраќачот или шифра доколку сакате да е анонимен и испратен на следниов меил: krajbrezjenadvasveta@hotmail.com
 • Расказот е на слободна тема и истиот ќе биде објавен на нашиот блог најкасно еден ден после неговото испраќање. Ќе имате можност да го споделувате на социјалните мрежи.
 • Од сите пристигнати ќе одбереме еден кој ќе биде најдобар според следниов критериум: тој што ќе има најмногу допаѓања на објавата споделена на официјалната страна од блогот и ќе биде најсподелуван ќе има најголема шанса да биде избран, а исто така и коментарите под официјалната објава означена со хаштаг # ќе се земаат во предвид, но конечниот избор ќе биде на „жирито“ (составен од сите членови од тимот) кој ќе има задача да го одбере и прогласи најдобриот.
 • Најдобриот расказ ќе добие симболична награда која ќе ја соопштиме на крајниот ден од испраќањето на расказите.
 • Крајниот рок за испраќање на вашите раскази е 3.1.2019г. Во Јануари ќе се случи крајниот избор и прогласување на победникот.

Доколку имате некои прашања слободно прашајте во коментар или на нашиот меил за контакт. Ви посакуваме креативни моменти и ги очекуваме вашите раскази!

5 comments

 1. Zavrsi konkursot go izbravte najdobriot ? Kaj e komisijata so ime i prezime ili bevte ti babati i maceto komisija Se desavalo pogolemi vakvi situacii i se pisuvalo iminjata na komisijata vo ovoj slucaj treba da se eminentni licnosti.Vo slucajot ne trebalo da gi stavate na glasanje i komentari od lugeto koga vie ova unapred vi bilo isplanirano.

  Ми се допаѓа

  • Од каде ваква потреба да ни пишете ваков коментар да не речам полн со злоба? Доколку го следите нашиот блог ќе знаевте дека избран е најдобриот расказ.
   Комисијата се состоеше од авторите на блогот (вкупно 4) и со едногласна и сложна одлука се избра едниот расказ.
   Доколку сметате дека не сме релевантни, не го следете воопшто нашиот блог и не учествувајте на нашите конкурси.
   Патем, не знам што мислевте со коментарот околу бабата и мачето, нема потреба од тензии и вакви непотребни коментари. Ви благодариме на коментарот и заинтересираноста, но нема потреба од вреѓање и негативни забелешки. Поздрав.

   Ми се допаѓа

  • Драга персоно потпишана како Аника, јас нејќам да се сомневам во квалитетот на Вашиот расказ ама целокупната замисла и изведба е на овој блог Крајбрежје….така да ако не ни се допаѓа немора воопшто тука да стапнуваме…нивното убедување било дека тој учесник треба да победи и точка…нема место за лутење…повелете и Вие организирајте нешто слично и јас ќе учествувам и ако некој Вас како организатор Ве напаѓа Вас, јас ќе Ве бранам…изгледа многумина од нас не ја согледаа идејата на целиот конкурс, дружење, запознавање на нови автори и слично…пред се презентирање на македонскиот убав збор. Ве поздравувам и се надевам дека не Ви ги повредив чувствата со овој мој коментар.

   Liked by 1 person

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.