Ејми ја нема (Gone girl) – Џилијан Флин

За месец мај ја издвојуваме „Ејми ја нема“ од Џилијан Флин.ејмијанема2.jpg

Доколку сте расположени за возбудлив и крајно непредвидлив психолошки трилер, оваа книга е вистинското прибежиште и бегство од реалноста, секако доколку ја немате прочитано.

Но, доколку сте ја прочитале сигурна сум дека ќе посакате да го направите тоа повторно.

Јас ја читав во 2014 год. и бев воодушевена, па потоа го изгледав филмот кој беше адаптиран според неа. И погодувате?
Книгата е далеку подобра од него. Сега почнав да ја читам и оригиналната верзија на англиски , па ќе направам рецензија за истава, иако погодувате дека сум ја оценила со највисока оцена.

книгавстаблет.jpg

Од внатрешната страна на предната корица дознаваме за бројките и фактите поврзани со овој психолошки трилер

  • 38 недели на Њујорк Тајмс листата со бестселери и продолжува да стои меѓу најпродаваните
  • Преведена во над 30 земји
  • Продадени права за филм на кој веќе почнува да се работи (веќе снимен и емитуван)
  • Повеќе награди за трилер на годината
  • Номинирана за наградата Едгар (категорија најдобра новела)
  • Награда за најдобар трилер – мистерија на еден од најпопуларните сајтови за книги во светот
  • Препорачана во емисија на Опра
  • Продадени над два милиони примероци за една годинаејмијанема.jpg
Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.