Промовиран поетски алманах „Прошетки на зборот”

Станува збор за петти по ред алманах во продукција на Здружението на писатели „Тиквешки цветови” од Кавадарци…

„Прошетки на зборот” е насловен поетскиот алманах со поезија од кавадаречки поети, кој беше промовиран синоќа, 22 декември, во галеријата на Домот на културата „Иван Мазов Климе” од Кавадарци.

Во алманахот има стихови од 28 поети од различни генерации, познати автори но и нови имиња.

Во своето обраќање кон присутните, актерот Александар Малинков нагласи дека кавадарчани носат уметничка душа и дека Кавадарци има бројни докажани уметници од сите сфери на уметноста.

Директорот на Домот на културата Владимир Темков рече дека соработката со кавадаречките поети ќе продолжи и во иднина.

– Зборот е алат за нас поетите и секој од нас со него гради поезија, секој тоа го прави најдобро што знае и умее, подвлече Марјан Тодоровски, поет, блузер, блогер, уредник на програма во Домот на културата и уредувач на алманахот.

Издавач на книгата е Домот на културата „Иван Мазов-Климе“ со поддршка на Општина Кавадарци. Компјутерската обработка и насловната страница се дело на Билјана Соколова.

Преземено: Cooltura.mk

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.