50 работи кои секоја девојка ги заслужува

Во овие 50 реченици е опишан совршениот човек кој го заслужува секоја жена! А, тие што го нашле и го имаат покрај себе тој кој ги прави сите овие работи се најсреќните на цел свет. 🙂 1. Човек кој е искрен со неа, дури и кога вистината e остра. 2. Човек кој всушност вложува напори … Продолжи со читање 50 работи кои секоја девојка ги заслужува

Advertisements

Прво писмо – Петре М. Андреевски (Рецитација)

Четврток кога повторно читаме/слушаме македонска поезија. Последниот четврток годинава, го искористуваме максимално 🙂 https://soundcloud.com/lightnessindarkness/prvo-pismoprvo-pismo-petre-m-andreevskipetre-m-andreevski Ништо не е повидливо и ништо не е поприсутно од твоето отсуство: ни детските шепоти што ги откривав во сеидбите на дождовите, ни закажаната бура во пајажините од крајпатните меанчиња, ни воздушните патишта, осветлени од ластовиците ни она што добива форма … Продолжи со читање Прво писмо – Петре М. Андреевски (Рецитација)

#23

#22

26 полици за книги што ќе ви дадат одлични идеи

Инспирација за вашата домашна библиотека!

Literatura.mk

1. Рафтови за оние што ја сакаат библиотеката на „Убавицата и ѕверот“

1

 2. Сон за спална соба

2

 3. Инспиративна домашна канцеларија што си ја посакува секој писател

34. Удобна и шарена библиотека, создадена за дружење

45. Восхитувачка, од под до таван библиотека

5 6. Стилизирана спирала

67. Огромна библиотека

78. Светларник во домашната канцеларија

8 9. Удобна спална – библиотека-соба
9
10. Полици за сонувачи

10 11. Старомоден, романтичен дизајн

1112. Модерно место

1213. Привлечна соба за читање
13
14. Колекција на радоста

14 15. Совршено срце
15
16. Библиотека во организирано безредие

16 17. Мирно, кул ќоше
17
18. Уникатно организиранa библиотека
18
19. Магични купчиња со книги

19 20. Рустична библиотека

20

 21. Ултрамодерен ѕид на книгата

2122. Виножитни полици

22 23. Библиотека-светилка
23
24. Или задоволство од светлина
24
25. Вистинска фантазија

25 26. Скришно место

26

View original post

Десет знаци дека сте зависник од книга

Се пронајдовте некаде? 🙂

Literatura.mk

Дали некогаш сте се прашале дали сте зависни од книгите и дали постои начин како да се излекувате од овој добар „порок“?

Ако се преиспитувате дали припаѓате на таа категорија луѓе, еве неколку знаци по кои можете да се дефинирате:

 1. И пред да ја завршите книгата, сакате нова.
 2. Поубаво ви е во друштво со книгите отколку со луѓето.
 3. Кога имате многу обврски што чекаат на вас, вие почнувате да читате.
 4. Постојано мислите како да прочитате книга, а тоа значи да прочитате книга во еден здив.
 5. Вие сте личност која се внесува додека чита.
 6. Слободно време = време за читање.
 7. Психички се чувствувате лошо кога ќе ви откријат како завршува книгата.
 8. Лебдите како Мери Попинс секогаш кога ќе влезете во книжарница.
 9. Развивте вештина за „натрупување“ книги.
 10. Немате емпатија за луѓето кои не читаат.

View original post

Десет најубави библиотеки на светот

Сте посетиле некоја од овие библиотеки?

Literatura.mk

„ПОЛАР“, МАСТРИХТ
Од причина што почетоците на остварување на целта да се продава фикција преку онлајн-регистрирање се поздравува како иднината на книгите, што им преостанува на скромните книжарници? Иднината на еден иконски продавач моментално е несигурна. Книжарницата „Полар“ во Мастрихт беше загрозена кога „Полар“ објави банкрот во февруари. Таа моментално е отворена под името „Боекхандел Доминикаен“, но персоналот почна сеопфатна кампања за собирање средства за да ја спасат од затворање. Преуредена од доминиканска црква од 13 век, во 2006 година од страна на архитектите Меркс и Гирод (сегашен „Мерк Икс“), „Полар“ е храм на книгите што читањето го крева до религиско искуство.

1

„ЕЛ АТЕНЕО“, БУЕНОС АИРЕС

Посетителите можат да преминат од сцената во страниците во оваа аргентинска икона. Отпрвин изградена како театар „Гранд Сплендид“ во 1919 година, пред да стане кино во 1929 година, „Ел Атенео“ допира до драматичниот читател. Со тавани украсени со фрески, раскошни гравури и плиш црвени…

View original post 750 more words

#21

Два спротивни света од кои едниот е полн со зло, а другиот е во нас

Кога за последен пат огромна желба ти беше да царува мирот и сите зли работи да престанат? Многу често си го посакуваш тоа, нели? Па како да не си го посакаш кога секојдневно се соочуваме со некоја природна и неприродна катастрофа од огромни размери. Овде не мислам на земјотреси, цунами и вулкани и слично, во … Продолжи со читање Два спротивни света од кои едниот е полн со зло, а другиот е во нас

#20

Се надеваме дека ќе го пронајдеш мирот во вечното почивалиште!

Шест тренда за книги за 2016-та: Поглед кон иднината

Најголемиот двигател што не познава возрасни граници во продажбата на печатени книги беше наглата побарувачка за боенки за возрасни.

Literatura.mk

Што ќе се случува со книгите во 2016-та? Еве шест тренда што треба да ги очекувате.

Книгите се враќаат во мода

Поточно кажано, печатените книги. Во декември, „Нилсен Букскен“ даде извештај дека во 2015-та биле продадени 571 милион печатени книги, односно 17 милиони повеќе од претходната година. Во меѓувреме, електронските книги, што во еден момент се предвидуваше дека ќе дојдат од 50 до 60% од вкупниот износ на продажба на книги, останаа само на 25%.

Големите печатени хитови докажаа дека нема само една демографска група што сака книги од хартија: вториот роман на Харпер Ли, „Оди постави чувар“, им се допадна на читателите од сите возрасни групи; „Браќата Рајт“ од историчарот Дејвид Мекала допре до постарите читатели; тинејџерите се навлекоа на книги од ѕвезди од „Јутјуб“; а „Дневникот на едно кускуле: стара школа“, последниот роман на Џеф Кини за основци, достигна неверојатни 95% од продажбата на печатени изданија.

Најголемиот двигател што…

View original post 939 more words

Зошто треба да почнеме повторно да читаме хартиени книги

Вистинските книги ми дозволуваат да се оттргнам од себеси и да влезам во нечиј туѓ свет. Сепак, модерниот свет може да биде напорен.

Literatura.mk

read more books za blog-01

Мислење

Читањето на обични книги доаѓа со голем број на здравствени придобивки што ги нема кај електронските книги

Читањето само по себе има огрoмен број придобивки за нашиот ум: Истражувањата покажуваат дека читањето во текот на животот (или дури и доколку почнете да читате редовно во вашите 60-ти или 70-ти) може да спречи ментални проблеми. Покрај тоа што го одржувате умот во добра состојба и си ја зголемувате базата на знаење, читањето исто така може да ви го зголеми и чувството за емпатија. Како што покажува едно истражување од 2013 година, кога луѓето се идентификувале со емоционалните премрежиња на ликовите од книгите, тие станувале посочувствителни во вистинскиот живот.

Затоа, се разбира, актот на читање е одличен. А да не заборавиме и дека читањето исто така влијае и на вашето физичко и психичко здравје. Во денешниов свет, што е придвижуван од страна на технологијата, хартиената книга се замени со електронска – со „Киндл“…

View original post 1.078 more words

Десетте најдобри книги за 2016 година според „Амазон“

Според Амазон, најдобрите книги за 2016!

Literatura.mk

Едно од многубројните задоволства во сезоната на празници се листите за најдобри работи. Како што годината се наближува до својот крај, експертите од секоја фела ги наведуваат најдобрите филмови, книги, музика, статии од списанија – најдоброто од баш сè. Тоа е шанса да се види кои се најдобрите дела и идеи што ги пропуштивте во последните 12 месеци и е совршена можност да се популаризира вашата читачка листа за претстојната година. Малкумина се подобро оспособени да составуваат такви листи од „Амазон.ком“. Онлајн-мегапродавницата нема недостиг од прегледи, броеви на порачки, па дури и уредници во својот персонал што ги прочешлуваат милионите книги што ги нуди таа, извлекувајќи ги најдобрите сто книги на годината. Нивната листа ги вклучува мошне дискутираните социјални коментари, лесно читливите книги и историски дела. Еве ги најдобрите десет со кои ќе почнете да го пополнувате вашиот електронски репертоар за 2016 година.

1-amazon

 1. „Верби и бесови: Роман“, од Лорен Гроф

View original post 497 more words

Oмилени книги за 2016 година според Бил Гејтс

Бил Гејтс препорачува книги кои тој ги читал во 2016!

Literatura.mk

Никогаш порано не сум се чувствувал толку копнежлив за учење како што се чувствувам денес. Како млад, имав неколку опции да учам сам. Моите родители имаа сет енциклопедии за книгите низ светот, што ги читав по азбучен редослед. Но, немаше курсеви на интернет, видеопредавања или поткасти што ќе ме запознаат со нови идеи и мислители, како што имаме денес.

Сепак, читањето книги ми е омилен начин да научам за некоја нова тема. Уште како дете, во просек читав по една книга неделно. Дури и кога распоредот ми е надвор од контрола, успевам да исцедам многу време за читање.

Ако барате книга во која ќе уживате за време на празниците, еве неколку од моите омилени од оваа година. Тие покриваат еклектична мешавина од теми – од тенис до чевли за тенис, од геномика до врвно лидерство. Сите се многу добро напишани и сите до една ме „џитнаа“ во зајачка дупка од…

View original post 562 more words

25 креативни DIY идеи за обележувачи на книги

 Извор  Извор Извор Извори Извори Извор Извори  Извор Извор  Извор  Извор Извор:  Извори Извор Извор Извор Извор Извор

Интересни идеи (слики) за дрвени полици (DIY)

За денес решив да прикачам дрвени полици за книги кои доколку сакате и имате материјали можете сами да си ги направите:  

#19