Ти треба некој…

Ти треба некој кој ќе те разбере. Ти треба некој кој ќе знае да ти измами насмевка во секој миг. Ти треба некој кој ќе те подигне секогаш кога ќе паднеш. Ти треба некој кој ќе те научи дека денот без тој некој не е целосен. Ти треба некој кој ќе ти покаже дека некој може … Продолжи со читање Ти треба некој…

Advertisements

Сфаќаш ли?/Do you understand?

Сфакаш ли?Колку работи се променијаа, уште колку ќе се променат?Знаеш ли?Колку боли кога си сама, уште повеќе кога си осамен?Можеш ли?Да претпоставиш колку силноедно срце може да сака?Гледаш ли?Дека без тебе не сум целоснаи дека фалиш до мене?Што чекаш?за да го направиш вистинскиот чекор? Do you understand? how many things was changed but how many … Продолжи со читање Сфаќаш ли?/Do you understand?

Разговор со тишината

Мрак. Во својата соба на таванот, легната на најудобниот кревет со дневникот во рака уживаше во разговорите со самата себе. Нејзината најдобра пријателка која секогаш имаше време да ја сослуша, никогаш ја немаше изневерено, па така ни оваа вечер не беше исклучок. Додека сите спиеа ТАА размислуваше за себе, за светот, за животот, за НЕГО, … Продолжи со читање Разговор со тишината

Писмо до НЕА

Драга ТИ Знам дека сега можеби си ме заборавила или твоите чувства кон мене се избледени, но цврсто верувам дека се сеќаваш на она момче од тоа лето кое ти го смени животот. Се одлучив да ти пишам после подолг период, па иако можеби сега му припаѓаш на некој друг и носиш веренички прстен сметам … Продолжи со читање Писмо до НЕА

За децата од улица

Денес како меѓународен ден на децата од улица се одлучив да пишувам баш за најранливата категорија на население - за децата. Најневини и најчисти душички, суштества кои не знаат да лажат и се безгрижни. Но, за жал сите деца на овој свет ја немаат таа среќа да растат во хармонични семејства, па поради различни причини … Продолжи со читање За децата од улица

Се погрижи ли денес?

Се погрижи ли денес да ти биде убаво? Ги исполни ли твоите денешни обврски? Уживаше ли со оние кои ти значат? Им посвети ли внимание на твоите приорети и на твоето хоби? Се погрижи ли денес да и го направиш денот поубав на личноста што ја сакаш? И кажа ли колку е убава кога е … Продолжи со читање Се погрижи ли денес?

Виновен

Лаги. Празни зборови и ветувања. Симнување на ѕвезди и подарување на цели светови. Повторно лаги и само лаги. Ти си виновен што не успеавме. Ти си виновен што никогаш повеќе нема да бидеме. Чувствуваш вина, а нападот е твоја вешта одбрана. Фала ти што ми ги отвори очите и ме натера да прогледам, за повеќе … Продолжи со читање Виновен

Можеш ли?

Се појави во мојот живот сосема неочекувано и направи целосен пресврт. Викаат она на што најмалку се надеваш - тоа ќе се случи. Дали навистина во тој период најмалку се надевав на ваква бура или потајно кога-тогаш ја очекував да се појави како некој морепловец кој во секој момент е спремен да се бори со … Продолжи со читање Можеш ли?

Во коси да ти спијам

Ја имаш најубавата коса што некогаш сум ја видел! Создадена за моите прсти да си играат со неа и да ја мрсат додека ми седиш во крило. Можам без престан да те милувам по косата, а нејзиниот мирис кој е својствен само за неа засекогаш ќе ми остане врежан во мирисните сетила. Во коси да … Продолжи со читање Во коси да ти спијам

Чувај ме

Ми рече дека сум како драгоцен камен кој тешко може да се наjде, дека ќе ме чуваш затоа што за тебе сум највредното нешто што некогаш си го имал и никогаш нема да ме повредиш. Колку само убаво звучеа овие зборови кои се нижеа како бисери кога ги изговараше, звучеше така самоуверено и уверливо, просто … Продолжи со читање Чувај ме

Звукот на тишината

Има ли некој посилен и појак звук од звукот на тишината? Може секој ли да ужива во тишината? Би рекла зависи за која тишина станува збор. Ако е онаа болна и мрачна тишина кога губиш некој, па после тоа додека да помине време тишината ти е закана, те потсетува на сите моменти поминати со личноста … Продолжи со читање Звукот на тишината