Која е нашата цел и зошто блогираме цели 4 години?

Да ја промовираме и да ја доближиме македонската поезија, творештво и култура до читателите и до сите оние кои сакаат да бидат духовно збогатени без оглед на кое место на земјината топка се наоѓаат, а го говорат и/или разбираат нашиот јазик! Вие можете да допринесете во „промовирањето“ и  доближувањето доколку ја следите нашата страна и … Продолжи со читање Која е нашата цел и зошто блогираме цели 4 години?

Advertisements

Аура

Во местото каде стоиш се преплетуваат туѓите очи со лакомост ти го впиваат ликот чиниш си споменик неподвижен, недофатен, грандиозен. Носиш кокичиња во џебови и раце полни безгранични светови кои нудат прибежиште, даруваат нежност, мила, свилена, потребна. Во местата каде одиш се распостилаат твои траги што ненамерно ги оставаш со секое твое движење природно, грациозно, … Продолжи со читање Аура

Ангелот на Света Софија – Блаже Конески

Видео рециталот е прикачен на каналот. Изборот е „Ангелот на Света Софија“ од Блаже Конески. Пријатно слушање 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=g-l_y8lMvUk

Евгенија Гранде – Оноре де Балзак

Евгенија Гранде   илустрација од изданието во 1897 Автор Оноре де Балзак Наслов на оригиналота Земја Франција Јазик француски Серијал Човечка комедија Евгенија Гранде — роман од францускиот писател Оноре де Балзак издаден во 1833. Балзак раскажува за пренесување на скржавоста од таткото на ќерката Евгенија, преку невозвратената љубов од нејзиниот братучед. Како и во останатите романи на Балзак, … Продолжи со читање Евгенија Гранде – Оноре де Балзак

Нежност – Блаже Конески

https://www.youtube.com/watch?v=_tGbEVTLCTw&feature=youtu.be

Леден здив

Погледот ѝ беше некаде залутан, истовремено и ладен и отсутен. Што ли ѝ се плеткаше во мислите тој ден, на што ли размислуваше и што посакуваше никој не можеше да претпостави. Изморена од животот и од сè што ја опкружуваше реши дека ѝ е потребен ресет. Мораше да смисли начин кој ќе ѝ го овозможи … Продолжи со читање Леден здив

Тивки бранови – Оливера Ширговска

Чуете ги стиховите од поетесата/писателката Оливера Ширговска. Со кликнување на видеото подолу. Доколку сакате да бидете навреме известени за секое прикачено видео, направете subscribe на мојот јутјуб канал (линк) https://www.youtube.com/watch?v=X8K2n6uXWMo&feature=youtu.be

Го пленам мостот – Милица Паулус (видео рецитал)

Рециталот за денес е прикачен на јутјуб каналот, со кликање на видеото можете да го чуете. „Го пленам мостот“ од Милица Паулус изборот за денеска. Пријатно слушање! https://www.youtube.com/watch?v=ZzXr4rLACvI

Мечта – Митре Мангоски Радождански

После кратката пауза повторно имаме подготвено видео рецитал. Сега изборот е од современиот поет Митре Мангоски Радождански, поезија со наслов „Мечта“ извадок од македонската антологија, збирката „Поезија за душа“ од 2014 година. Подолу со кликнување на линкот можете да ја чуете: https://www.youtube.com/watch?v=0Bemt8_6SmA&feature=youtu.be

Разговор помеѓу војната и мирот

Војната и Мирот решиле да се сретнат после долго време. Претходно не можеле да се затекнат на исто место во исто време, но денешната бура во главата на Војдан ги натера да седнат и да разговараат. Таа беше силна, бучна, опасна, лоша, злобна и секој грд епитет што можеш да го замислиш, потполно спротивна од … Продолжи со читање Разговор помеѓу војната и мирот

Дедото што ги мери улиците

Погледнав низ прозор. Времето е потопло и сонцето се надвиснало во облаците како да сака да ни каже – смејте се и радувајте ми се. Како да  е виновно и за зголеменото расположение и хармонијата која се чувствува во воздухот. Само што завршив со бришење на прашината повторно погледнав низ прозор. Видов болна глетка, борба … Продолжи со читање Дедото што ги мери улиците

Облици

Постоењето на континуираност е најголемата неконтинуираност низ опус од чекори што нe по некоја случајност го нарекуваме стварност, а таа не е она што прво се отклонува од предметот за да го опфати нашиот видик, тоа треба да е она кое само ти го гледаш, затоа што за да емитираш позитивни идеи треба да апсорбираш, … Продолжи со читање Облици

Шагринска кожа – Оноре де Балзак

За книга на месец Март избравме еден од попознатите француски класици - „Шагринска кожа“ која се обработува и како лектира во средно образование. Топла препорака за секого. Шагринска кожа (француски: La Peau de chagrin) — роман од францускиот романописец и драматург Оноре де Балзак (1799–1850), издаден во 1831 година. Дејството, сместено во почетокот на XIX век во Париз, ја кажува приказната за едно младо момче кое наоѓа парче шагрен со … Продолжи со читање Шагринска кожа – Оноре де Балзак

Аура (поезија)

„Аура“ преведена на српски јазик На месту где си туђе се очи преплићу са похлепношћу упијају ти лик изгледаш као споменик непомични, неухватљив грандиозан. Носиш висибабе у џеповима и руке пуне неограничених светова који нуде уточиште, дају нежности, драга, свилена, потребна. На местима где идеш твои трагови се шире које нехоте оставаљаш са сваким од … Продолжи со читање Аура (поезија)

Пет години блогирање!

Стигнавме до петта година откако го започнавме ова патување првично наречено Светла точка во мракот, а сега Крајбрежје на ДВА спротивни света. Сите овие години учевме по нешто ново како блогерки, а читателската публика покрај што нарасна ни остана верна до ден денешен. Огромно благодарам за секое ваше одвоено време во текот на денот за … Продолжи со читање Пет години блогирање!

Познат датумот и локацијата на овогодинешниот Саем на книга!

Кафе и книги

На големо жалење, зданието во коешто се одржуваше Саемот на книга веќе не постои и сите љубители на книги и ентузијасти кои никогаш не го пропуштаат Саемот на книга беа загрижени и револтирани од најавите дека годинава нема да има Саем на книга.

child-in-a-bookstore

Сепак, судејќи според сите најави, Саемот на книга сепак ќе се одржи. Во едно интервју за МИА, г-динот Бојан Саздовски, претседателот на Македонската асоцијација на издавачи, ја откри локацијата и временскиот период во кој ќе се одржи Саемот за книга.

Па така, драги љубители и читатели, подгответе се: Саемот на книга ќе се одржи од 3 до 9 мај во Спортскиот центар „Борис Трајковски“! Ова ќе биде јубилеен, 30. Саем на книга!

Тука можете да го прочитате интервјуто на Бојан Саздовски за МИА и да се информирате за повеќе детали во однос на Саемот на книга!

Јас веќе почнав да си ја подготвувам листата со книги кои…

View original post 8 more words

Јас сум човек после сè

Се смееме на ист јазик, а тагуваме на сопствена мака, плачеме на ист јазик, а се радуваме на свој начин. Солзи си бришеме за заедно да се радуваме, тага бркаме за да се излекуваме. Луѓе сме покрај сè, стоиме црвсто пред предизвици но, и се кршиме пред некои од нив. Водиме сопствени битки кои може … Продолжи со читање Јас сум човек после сè

Ќе се избира нов претседател на Друштвото на писателите на Македонија на 28 април

Кандидатите за претседател на Друштвото на писателите на Македонија и за претседател на Собранието на ДПМ своите програми треба да ги достават во канцеларијата на Друштвото од утре  до 27 март, најдоцна до 12 часот. Македонската писателска асоцијација соопшти дека редовното изборно собрание ќе се одржи на 28 април. Одлуката ја донесе Претседателството на ДПМ … Продолжи со читање Ќе се избира нов претседател на Друштвото на писателите на Македонија на 28 април

Ресет кој им е потребен на сите

Го знаете она чувство кога ви е доста и од луѓе, бука, гужви и галама? Мене ми е доста познато и прилично е интересна самата помисла дека на секој човек барем еднаш во животот му се случило баш тоа, да му дојде преку глава од сè и да посака да живее некаде кај што ќе … Продолжи со читање Ресет кој им е потребен на сите